Logo strony
Domowa granola
 

Gdy dni robią się coraz cieplejsze, a słońce coraz odważniej zagląda mi rano przez okna, odstawiam  ciepłą owsiankę i na śniadanie przygotowuję chrupiącą granolę, musli. Dodaję do niej to, co aktualnie mam w domu. Najczęściej dorzucam do niej kilka orzechów i świeży, sezonowy owoc. Wszystko zalewam mlekiem, mlekiem roślinnym albo jogurtem naturalnym, w zależności na co mam ochotę. Jeśli mam więcej czasu, dodaję również świeżo zmielone siemię lniane. Takie śniadanie daje mi energię do działania na kilka godzin.

 

Samą granolę przygotowuję wcześniej. Zazwyczaj robię od razu kilka porcji, aż zapełnię duży trzylitrowy szklany słoik. Jednak i tak nie starcza mi to na długo, gdyż wszyscy chętnie po niego sięgają i nie tylko w trakcie śniadania.

 
Wskazówki:

- można dodać 1 – 2 łyżki otrębów pszennych lub owsianych

- część cukru trzcinowego można zastąpić miodem albo syropem klonowym

- jeśli chcecie mieć pozlepianą granolę (tak wygląda zazwyczaj granola ze sklepu), trzeba dodać zdecydowanie więcej cukru lub miodu

- sok jabłkowy można zastąpić innym sokiem. Ostatnio eksperymentowałam nawet z kawą i granola też wyszła w porządku

- granolę można bardzo łatwo przypalić, dlatego warto doglądać ją pod koniec pieczenia, zwłaszcza jeśli robisz ją pierwszy raz lub jeśli pieczesz ją w nowym piekarniku

 
granola domowa, musli
 

Przepis na najlepszą domową granolę

Składniki:
2 szklanki płatków owsianych zwykłych
0,5 szklanki ziaren słonecznika
0,5 szklanki pestek dyni
3 łyżki cukru trzcinowego
szczypta soli
1 łyżka oleju rzepakowego
0,5 szklanki soku jabłkowego naturalnego
 
Dodatkowo:
0,5 szklanki suszonej żurawiny lub rodzynek
mieszaka ulubionych orzechów
gorzka czekolada drobno poszatkowana (opcjonalnie)

Do miski wsypuję 2 szklanki płatków owsianych, 0,5 szklanki ziaren słonecznika, 0,5 szklanki pestek dyni, 3 łyżki cukru trzcinowego i szczyptę soli. Mieszam.
 
Następnie dodaję 1 łyżkę oleju rzepakowego oraz 0,5 szklanki soku jabłkowego. Dokładnie mieszam.
 
Płaską blaszkę wykładam papierem do pieczenia. Wykładam na nią zawartość miski. Rozkładam równomiernie po całej powierzchni i delikatnie ugniatam łyżką. Wkładam do rozgrzanego do 180°C piekarnika i piekę przez 12 minut. Następnie temperaturę zmniejszam do 160°C. Granolę mieszam, rozprowadzam równomiernie po blaszce i wkładam do piekarnika na kolejne 12 minut. Ponownie mieszam i w razie potrzeby piekę jeszcze przez 5 minut.
 
Granolę wyjmuję z piekarnika i studzę. Dodaję suszoną żurawinę, rodzynki, czekoladę i orzechy. Mieszam. Przechowuję w szczelnie zamkniętym pojemniku. Podaję ze świeżymi owocami oraz mlekiem albo jogurtem. 
 
Smacznego!
 
Spodobało Ci się? Udostępnij, przypnij, podziel się z innymi:

powiązane wpisy

Kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie treści i zdjęć bez zgody greencookies.pl jest zabronione
© 2012-2024 greencookies.pl (wege.qkiz.pl) Google+
do góry