Poza doznaniami smakowymi imbirowi przypisywane są szerokie właściwości lecznicze. Ponoć przynosi ulgę przy dolegliwościach układu pokarmowego takich jak zgaga, zaparcia, wzdęcia, nudności, działa rozkurczowo. Może być pomocny przy różnego rodzaju bólach (migreny, bóle menstruacyjne). Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i pobudza system odpornościowy. Syropek imbirowy może być zatem przydatny przy zwalczaniu pierwszych objawów przeziębienia czy grypy.
Syrop Imbirowy
Składniki:
świeży imbir
cukier
woda
Imbir obieramy i kroimy w dość cienkie kawałki. Wkładamy do garnka z grubym dnem i zalewamy wodą. Gotujemy powoli kilkanaście minut na małym ogniu. Następnie wylewamy wodę i ponownie zalewamy imbir czystą wodą. Kawałki imbiru nie powinny wystawać z wody. Jeśli nie przepadamy za ostrym smakiem imbiru możemy ponownie go zagotować.
Do garnka z imbirem i wodą dodajemy cukier w proporcji 1:1. Ponownie stawiamy garnek na ogniu i powoli gotujemy do momentu, gdy cukier się rozpuści a powstały syrop zgęstnieje. Możemy odlać do słoiczka powstały syrop odsączając kawałki imbiru albo trzymać je razem. Odsączone kawałeczki imbiru idealnie nadają się do kandyzowania. Słoiczek z syropkiem przechowujemy szczelnie zamknięty w lodówce.
Syrop imbirowy jest idealnym dodatkiem do herbatki. Można go również dodawać do lodów, ciast, ciasteczek i innych deserów. Ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia.