Kto w tym roku sam będzie robił barszcz czerwony na Wigilię? Proponuję odstawić wszelkie polepszacze ze sklepu z dziwnymi składnikami i zrobić tradycyjny, smaczny o intensywnym kolorze barszcz z buraków – nie ze słoika czy torebki. Najlepszy barszcz jaki jadłam.
Przepis na Tradycyjny barszcz czerwony
Składniki:
1,2 kg buraków
Wywar:
1,5 l wody
por
1 – 2 cebule (w zależności od wielkości)
2 pietruszki
1/2 selera
2 duże ząbki czosnku
Dodatkowo:
1/2 cebuli
1 łyżka masła albo oleju
2 kwaśne jabłka
2 liście laurowe
4 ziarenka ziela angielskiego
5 ziarenek pieprzu
3 - 4 łyżki cytryny
majeranek
sól, pieprz do smaku
Przygotowywanie barszczu zaczynam dzień wcześniej. Na początku myję buraki i zawijam w folię do pieczenia (folię aluminiową spożywczą). Najlepiej jeśli buraczki będą mniej więcej podobnej wielkości. Wówczas wszystkie upieką się w tym samym czasie. Buraki wykładam na blachę w piekarniku i piekę w temperaturze 190°C przez około 1 - 1,5 godziny. Dokładny czas zależny jest od wielkości buraków – wbijany widelec powinien gładko wchodzić w buraki. Miękkie buraki pozostawiam do przestygnięcia.
Do garnka wlewam 1,5 litra wody. Zagotowuję. Do gotującej się wody wkładam obrane warzywa: por, cebulę, pietruszki, seler i całe ząbki czosnku. Gotuję na wolnym ogniu pod przykryciem około 1 godzinę. Następnie wyjmuję warzywa i pozostawiam wywar.
Połówkę cebuli pokrojoną w kostkę podsmażam delikatnie na łyżce masła albo oleju.
Przestudzone buraki wyjmuję z folii aluminiowej i obieram ze skórki. Kroję w dużą kostkę.
Do czystego buliony warzywnego dodaję pokrojone buraki. Gotuję na małym ogniu 10 minut. Następnie dodaję podsmażoną cebulę, przyprawy (ziele angielskie, liście laurowe, pieprz) oraz sok z cytryny. Gotuję wszystko jeszcze 5 minut.
Jabłka dokładnie myję. Kroję na ćwiartki (nie obieram jabłek) i pozbywamy się środka z pestkami.
Barszcz zestawiam z ognia. Na wierzchu układam ćwiartki jabłek. Przykrywam garnek pokrywką i pozostawiam na noc.
Następnego dnia wyjmuję jabłka i przelewam barszcz przez sito. Delikatnie podgrzewam i doprawiam solą, pieprzem i majerankiem. Należy pamiętać, iż podczas gotowania barszcz będzie tracił swój intensywny kolor. Zatem najlepiej podgrzewać barszcz tylko tak długo, jak to jest konieczne.
Barszcz czerwony można podawać czysty bądź dodać do niego odsączone wcześniej buraki starte na tarce o grubych oczkach. Barszczyk należy podawać z Drożdżowymi pasztecikami z kapustą kiszoną i grzybami, Krokietami z kapustą kiszoną i pieczarkami, Uszkami z grzybami leśnymi albo z Uszkami z pieczarkami i cebulą.