Zapraszam na tradycyjną grecką zupę fasoladę. Kluczowymi składnikami tej zupy są fasola, oliwa z oliwek i pomidory. Dodaje się do niej również marchewkę, seler naciowy, cebulę i czosnek. Aby uzyskać lekko pikantny smak, warto dodać też ostrą papryczkę w proszku albo chilli.
Nareszcie zawitała do nas polska, złota jesień. To najlepszy czas na długie spacery po parku. Zakładam wygodne buty, płaszczyk i gruby, wełniany szalik. Zabieram ze sobą gorącą kawę w kubku termicznym i ruszam przed siebie. Pod stopami szeleszczą liście. Wystawiam twarz w kierunku słońca i rozkoszuję się tą chwilą (nie zapominajcie o filtrze przeciwsłonecznym). Najbardziej jednak lubię oglądać park skąpany w ostatnich promieniach zachodzącego słońca.
To są te dni, gdy na pewno nie będę zachęcać Was do przesiadywania wielu godzin w kuchni. Wykorzystujcie każdą wolną chwilę, aby spędzić ją na dworze. Nacieszcie się piękną pogodą, słońcem i przy okazji łapcie odporność. A po powrocie do domu możecie przygotować prostą zupę z fasoli i warzyw. Fasolę trzeba nastawić do moczenia dzień wcześniej. Możecie ugotować ją na przykład rano przed wyjściem z domu. Następnie odcedzić i zostawić. A wieczorem wystarczy już tylko obrać, pokroić i ugotować warzywa. Zupę można przelać do słoika i zabrać następnego dnia do pracy.
Fasolada, grecka zupa z fasoli w przeciwieństwie do podobnych dań z innych krajów, nie zawiera mięsa. Jest daniem typowo wegetariańskim. Przygotowywana jest przez Greków od jesieni do wiosny. Rewelacyjnie rozgrzewa i syci. Niektórzy dodają jeszcze więcej fasoli i oliwy z oliwek. Ja wolę jednak lżejszą, mniej kaloryczną wersję. Zachęcam Was do przygotowania tej zupy i koniecznie dajcie mi znać co o niej sądzicie.
Przepis na grecką fasoladę
Składniki na około 5 porcji:
250 g białej, suchej fasoli
1,5 – 2 cebule
3 ząbki czosnku
2 marchewki
2 łodygi selera naciowego
300 ml pomidorów w przecierze
4 łyżeczki koncentratu pomidorowego
1 liść laurowy
ok. 0,5 l gorącej wody
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka ostrej papryki w proszku
pieprz czarny
sól
pęczek świeżej natki pietruszki
Dzień wcześniej suchą fasolę zalewam dużą ilością wody i odstawiam na około 12 godzin do namoczenia.
Następnie odlewam wodę, fasolę płuczę, przekładam do garnka, zalewam czystą wodą i gotuję do miękkości. Pod koniec gotowania dodaję odrobinę soli.
W międzyczasie obieram cebule, czosnek i marchewki. Cebule i marchewki kroję w dużą kostkę. Seler naciowy kroję w plastry. Czosnek kroję w drobną kostkę albo przeciskam przez praskę.
W garnku rozgrzewam 2 łyżki oliwy z oliwek. Dodaję cebulę i podsmażam przez kilka minut, aż zmięknie. Następnie dodaję seler naciowy, czosnek i marchewkę. Mieszam i smażę jeszcze przez kilka minut.
Do warzyw dodaję liść laurowy,koncentrat pomidorowy, pomidory w przecierze i ugotowaną fasolę. Dolewam gorącą wodę. Gotuję pod przykryciem, aż warzywa będą miękkie.
Pod koniec gotowania zupę doprawiam ostrą papryczką w proszku, solą i pieprzem.
Gorącą zupę przelewam do misek i posypuję świeżą, poszatkowaną natką pietruszki. Podaję.
Smacznego!