Ziarniste pierogi ruskie to zdrowsza wersja klasycznych pierogów. Farsz jest taki sam. Ciasto natomiast robię z mąki pszennej graham typ 1850. W praktyce Ziarniste pierogi ruskie wykonujemy niemal identycznie jak te tradycyjne. Ciasto jest bardziej delikatne i zdecydowanie ciemniejsze. A smakowo... Polecam samemu spróbować. Dla mnie osobiście różnica między tradycyjnymi pierogami ruskimi a ziarnistymi jest nieznaczna. Zatem więc czy opłaca się takie właśnie robić? Jeśli zależy Wam na własnym zdrowiu i zwracacie uwagę na wartości odżywcze tego co jecie to zdecydowanie warto :)
Ziarniste pierogi ruskie
Składniki:
Ciasto:
3 szkl. mąki pszennej graham typ 1850
1,5 szkl. bardzo ciepłej wody
5 łyżek oleju
Farsz:
ok. 1 kg ugotowanych ziemniaków
ok. 0,5 kg sera białego półtłustego
3 cebule
odrobina oleju
sól
pieprz
Pracę rozpoczynamy od przygotowania farszu. Cebulę obieramy i drobno szatkujemy. Podsmażamy na patelni na niewielkiej ilości oleju na małym ogniu. Cebulka powinna delikatnie się zeszklić (nie zabrązowić).
Ugotowane (w lekko osolonej wodzie) i ostudzone ziemniaki, ser biały i cebulkę mielimy w maszynce do mięsa. Ewentualnie, jeśli nie posiadamy maszynki, możemy farsz dwukrotnie przepuścić przez praskę. Masę dokładnie mieszamy i doprawiamy do smaku solą i większą ilością pieprzu.
Przystępujemy do przygotowania ciasta. Na stolnicę przesiewamy mąkę, dodajemy olej i wyrabiając ciasto powoli dolewamy wodę. Podana ilość wody w przepisie jest orientacyjna – dokładna ilość potrzebnej wody zależy od mąki. Wyrabiane ciasto powinno być mięciutkie. Nie używane ciasto obowiązkowo powinno być przykryte, aby nie wyschło.
Ciasto dzielimy na dwie części (ewentualnie trzy). Jedną część chowamy pod ściereczkę albo miseczkę, drugą wałkujemy na bardzo cienki placek. Jeśli w trakcie wałkowania placek będzie przyklejał się nam do stolnicy możemy podsypać go odrobiną mąki. Jednak nie za dużo, gdyż zaraz będziemy lepić nasze pierożki:)
Nastawiamy osoloną wodę w dużym garnku.
Szklanką o cienkich brzegach wycinamy kółeczka. Na środek okrągłego placuszka nakładamy farsz, składamy na pół i zlepiamy brzegi.
Przygotowane pierogi wkładamy do gotującej się wody. Delikatnie przemieszajmy, na przykład drewnianą łyżką, aby pierogi nie przywarły do dna garnka. Od momentu wypłynięcia pierogów na wierzch wody gotujemy powoli je około 4 – 5 minuty. Następnie wyławiamy delikatnie łyżką cedzakową.