Święta Bożego Narodzenia nie mogą się odbyć bez pierogów. Zazwyczaj są to pierogi z kapustą kiszoną i grzybami leśnymi albo pieczarkami. Dzisiaj będę Was jednak namawiać do ulepienia pierogów z trochę innym farszem. Bardziej na słodko. Rozpieśćcie swoje podniebienia i zróbcie w tym roku pierogi z makiem i wiśniami z dodatkiem aromatycznych dodatków jak miód, orzechy włoskie i skórka pomarańczy. Pierogi te są naprawdę bardzo smaczne i dość sycące.
Zobacz również przepis na pyszne bułeczki z makiem i wiśniami w kawowym lukrze.
Przepis na pierogi z makiem i wiśniami
Składniki na 67 sztuk:
Ciasto:
2 szklanki mąki pszennej
ok. 0,75 szklanki ciepłej wody
2 łyżki oleju rzepakowego
Farsz:
250 g maku
2 szklanki mleka*
350 g wiśni bez pestek (użyłam mrożonych)
3 łyżki miodu*
30 g orzechów włoskich drobno poszatkowanych
skórka starta z 0,5 pomarańczy
1 łyżka cukru trzcinowego
2 łyżki miękkiego masła*
2 łyżki soku z wiśni
Dodatkowo:
sól
*W wersji wegańskiej mleko można zastąpić mlekiem roślinnym, miód sztucznym miodem albo dowolnym syropem, a masło można zamienić na olej kokosowy.
Mak płuczę. Wsypuję do gotującego się mleka. Gotuję 30 minut na małym ogniu. Odcedzam i lekko studzę. Mielę w maszynce do mięsa albo malakserze. Dodaję miód, drobno poszatkowane orzechy włoskie, skórkę startą z 0,5 pomarańczy, cukier trzcinowy, miękkie masło i sok z wiśni (zostało mi go trochę z rozmrażających się wiśni). Dokładnie mieszam. Następnie dodaję przekrojone na pół wiśnie bez pestek. Delikatnie mieszam łyżką.
Przygotowuję ciasto. Do 2 szklanek mąki wlewam około 0,75 szklanki bardzo ciepłej wody i 2 łyżki oleju. Zagniatam ciasto. Ma być delikatne, miękkie i jednolite.
Ciasto dzielę na dwie części. Jeden kawałek chowam pod miseczkę, aby nie wyschło. Drugi kawałek ciasta wałkuję na cienki placek. W razie potrzeby podsypuję małą ilością mąki. Okrągłą szklanką wykrawam kółka. Na środek okrągłego kawałka ciasta łyżeczką nakładam odrobinę farszu. Ciasto składam na pół i zlepiam brzegi. Odkładam na posypany mąką blat. W ten sposób lepię pierogi z pozostałego ciasta.
W dużym garnku gotuję wodę. Delikatnie solę. Do gotującej się wody wrzucam część pierogów. Delikatnie mieszam. Gotuję około 3 minuty. Następnie pierogi wyławiam łyżką cedzakową.
Pierogi podaję gorące. Można polać je słodką śmietaną. Pierogi można odgrzewać wrzucając je na chwilę do gorącej, lekko posolonej wody.