Na wigilijnym stole nie może zabraknąć tradycyjnych pierogów ze zdrową kapustą kiszoną, aromatycznymi grzybami leśnymi, słodką marchewką i cebulą lekko podsmażoną na patelni. Farsz trzeba doprawić dużą ilością czarnego pieprzu. Ciasto musi być miękkie i cienkie. Warto zrobić pierogi z podwójnej porcji, gdyż znaczna część pierogów ma tendencję do znikania zaraz po wyjęciu z garnka na talerz.
Przepis na najlepsze pierogi z kapustą kiszoną i grzybami leśnymi
Składniki na około 65 sztuk:
Ciasto:
2 szklaki mąki pszennej
1,25 szklanki gorącej wody
2 łyżki oleju
Farsz:
1 kg kapusty kiszonej
60 g suszonych grzybów leśnych
1 marchewka
2 – 3 cebule
3 łyżki oleju
sól
pieprz czarny
Dzień wcześniej myję suszone grzyby i zalewam zimną wodą. Pozostawiam na noc. Następnego dnia gotuję do miękkości. Odcedzam (wywar z grzybów można użyć do zupy grzybowej).
Marchewkę obieram i ścieram na tarce.
Kapustę kiszoną przekładam do garnka. Zalewam wodą, dodaję startą marchewkę i gotuję pod przykryciem do miękkości. Następnie odcedzam. Po przestygnięciu bardzo dokładnie odciskami z wody.
Cebulę obieram i kroję w kostkę. Na patelni rozgrzewam 3 łyżki oleju. Wrzucam cebulę i smażę, aż zmięknie.
Grzyby, kapustę z marchewką i cebulę rozdrabniam w malakserze (można również zmielić w maszynce do mięsa albo bardzo drobno pokroić). Wszystko dokładnie mieszam. Doprawiam solą i dużą ilością czarnego pieprzu. Ponownie mieszam.
Przygotowuję ciasto. Do dużej miski wsypuję 2 szklanki mąki pszennej. Dodaję gorącą wodę, 2 łyżki oleju i mieszam łyżką. Następnie przekładam ciasto na posypany odrobiną mąki blat. Ciasto wyrabiam, aż będzie gładkie i elastyczne.
Ciasto dzielę na 3 części. Biorę jedną część ciasta, pozostałe pozostawiam pod przykryciem. Ciasto wałkuję na cienki placek. W razie potrzeby podsypuję mąką, jednak w jak najmniejszej ilości. Szklanką wykrawam kółka. Na środek kółka wykładam łyżeczką farsz, składam na pół i dokładnie zlepiam brzegi. Odkładam na blat posypany mąką. Podobnie robię z resztą ciasta.
W dużym garnku gotuję wodę. Dodaję sól. Do gotującej się wody delikatnie wkładam część pierogów. Delikatnie mieszam drewnianą łyżką, aby pierogi nie przywarły do dna garnka. Gotuję około 3 – 4 minuty. Pierogi wyławiam łyżką cedzakową i układam na talerze. Można podawać od razu albo podsmażyć na patelni.
Smacznego!