Sezon truskawkowy powoli dobiega końca. Szkoda, gdyż to owoc naprawdę rewelacyjny. Nie dość, że pyszny to na dodatek pełen witaminy C, żelaza i wielu innych cennych składników. A przy tym mało kaloryczny. Zrobiliście już dżemy i soki truskawkowe? Czy może wolicie mrozić owoce? Ja dodatkowo ze swej strony polecam poeksperymentować z truskawkami troszkę na innym polu. Na przykład możecie sami zrobić maseczkę ze zmielonych truskawek, jogurtu naturalnego i soku z cytryny. Będzie to naturalny sposób na przebarwienia na skórze. Warto ponoć stosować tą maseczkę również przy zmarszczkach. Jednak tego akurat, na szczęście, nie mam możliwości jeszcze testować. ;) Niektórzy polecają pić napary z liści i kwiatów truskawek. Mi jednak troszkę szkoda niszczyć przy tym cały krzaczek. Macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na kreatywne wykorzystywanie truskawek?
A przy okazji jeśli jeszcze nie jedliście w tym roku pierogów z truskawkami to szczerze zachęcam. Z podanych składników wyszło mi 125 pierożków wielkości około 4 - 5 centymetra. Część zjedliśmy od razu. Resztę zamroziłam. Za miesiąc lub dwa, gdy już nie będzie truskawek na pewno będą miłą odmianą.
Pierogi z truskawkami
Składniki:
Ciasto:
3 szkl. (510 g) mąki pszennej typ 550 + mąka do podsypywania
ok. 1,5 szkl. (375 ml) bardzo ciepłej wody
4 łyżki oleju
Dodatkowo:
ok. 0,5 kg truskawek
śmietana albo jogurt naturalny
Szypułkujemy truskawki, a następnie myjemy. Pozostawiamy w durszlaku, aby ociekły z wody. Małe owoce dzielimy na połowę, większe truskawki na 4 – 6 części.
Przygotowujemy stolnicę. Przesiewamy na nią mąkę. Następnie robimy w niej wgłębienie i dodajemy olej oraz stopniowo ciepłą wodę. Ilość wody podana jest w przybliżeniu. Dokładne określenie jej ilości nie jest niestety możliwe, gdyż zależy od jakości i gatunku mąki. Wygniatamy ciasto rękami. W razie potrzeby podsypujemy mąką. Wyrabiane ciasto powinno być mięciutkie.
Ciasto dzielimy na dwie części. Pierwszą część chowamy pod miseczkę, aby nie wyschło. Z drugiego kawałka ciasta wałkujemy cienki placek. Wałek i stolnicę posypujemy odrobiną mąki w razie potrzeby. Szklanką o cienkich brzegach wykrawamy kółeczka. Na środek układamy kawałek truskawki, ciasto składamy na pół i dokładnie zlepiamy brzegi. Odkładamy pierożek na posypany mąką blat i podobnie robimy następne pierożki.
W międzyczasie nastawiamy lekko osoloną wodę w dużym garnku.
Gdy woda zacznie się gotować, możemy wkładać do garnka pierwszą partię pierogów. Po ponownym zagotowaniu się wody zmniejszamy ogień. Od momentu wypłynięcia wszystkich pierogów na powierzchnię wody gotujemy jeszcze 2 – 3 minuty. Wyjmujemy pierogi pojedynczo łyżką cedzakową i układamy na talerz.
Jeśli zostało nam truskawek, rozdrabniamy je blenderem. Gorące jeszcze pierogi podajemy ze śmietaną albo jogurtem naturalnym i odrobiną musu truskawkowego.