
Przepis na lekki deser z bananami i kiwi
Składniki:
ok. 350 g jogurtu greckiego
2 dojrzałe banany
3 kiwi
migdały w płatkach
ok. 70 g śmietanki kremówki 36% (4,5 łyżki)
odrobina cukru z prawdziwą wanilią (ewentualnie cukier puder, cukier waniliowy)
Lekki, orzeźwiający deser z owocami ma delikatny smak – mieszanka kwaśnego ze słodkim. Migdały w płatkach świetnie kontrastują z pozostałymi składnikami - przełamują rozpływającą się w ustach konsystencję jogurtu, bananów i kiwi. Ułożenie warstwowe składników sprawia, iż każde kolejne zagłębienie się łyżeczki w deserze wydobywa nowy zestaw smaków.
Owoce do tego deseru powinny być dojrzałe i dość miękkie. Banany i kiwi obieramy ze skórki. 1,5 banana kroimy na kawałki i dokładnie rozdrabniamy blenderem. Podobnie czynimy z 2,5 kiwi. Nie mieszamy jednak ze sobą owoców. Robimy to w oddzielnych kubeczkach. Pozostałe części owoców kroimy w drobną kosteczkę i dodajemy do już rozdrobnionych blenderem. Jogurt grecki energicznie mieszamy, aby miał jednolitą konsystencję.
Przygotowujemy szklaneczki. W szklaneczkach wlewamy warstwowo (najłatwiej łyżeczką) jogurt grecki, odrobinę płatków migdałowych, banana, ponownie jogurt grecki, kiwi, odrobinę płatków migdałowych i pozostały jogurt grecki.
W oddzielnym kubeczku miksujemy śmietankę 36% i odrobiną cukru z prawdziwą wanilią (ewentualnie z cukrem pudrem). Ubitą śmietaną dekorujemy górę deseru. Możemy również położyć świeże owoce albo posypać startą czekoladą. Podawać od razu albo lekko schłodzone (choć ciężko się powstrzymać). Podane składniki powinny starczyć na 3 porcje.